مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات سایت

مسجد وکیل در شیراز

مسجد وکیل

در غرب بازار وکیل شیراز  مسجد وسیع بسیار زیبایى بنا شده است که به نام مسجد سلطانى وکیل یا مسجد وکیل شهرت گرفته است . این بنا یکی از بناهای زیبا و بسیار مستحکم دوره زندیه ‌می‌باشد که از لحاظ هنری و معماری دارای اهمیت زیادی است.این مسجد به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است.

همه چیز در مورد مسجد وکیل ؟!!

این مسجد دارای دو ایوان شرقی و جنوبی می باشد. معمارهای مسجد وکیل به منظور این که قبله مسجد با قبله شرعى مطابقت کند و از طرفى نماى مسجد با درهاى فرعى بازار و خود بازار همخوانى داشته باشد، راهروها را به صورتی به صحن مسجد وصل کرده‌اند که در عین کجى تغییر زاویه صحن مشخص نباشد.

مسجد وکیل

 

پیشنهاد ما :عکس های شیراز قدیم

این حد از دقت در معماری در دوره ای که اوج شکوفایی ایران در بخش معماری بوده است، قابل تحسین و ستودنی است. از دیدنی ترین بخش های این مسجد می توان به شبستان جنوبی مسجد اشاره کرد. این شبستان دارای ۴۸ ستون سنگی مستحکم با طرح و نقش های مخصوص دوره زندیه است. ستون های شبستان جنوبی مسجد وکیل به صورت مارپیچ و آمیخته از هنر ایرانیان دوره زندیه است.

طاق بالایی قسمتی از این شبستان با کاشی های لاجوردی که در کناره های آن آیات قرآن با خط نسخ و ثلث به رنگ سفید، تزئین شده است که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. این بخش از شبستان در کنار تمام زیبایی ها و معماری زیبایی که در ساخت ستون ها و طاق ها، به کار برده شده است، دارای یک منبر ۱۴ پله ای است. جنس پله های این منبر از سنگ مرمر است که گفته می شود به منظور زیباکردن هرچه بیشتر این منبر به دستور کریم خان زند سنگ های مرمر این پله ها از مراغه به شیراز آوره شده است.

مسجد وکیل

مسجد وکیل شیراز

 

پیشنهاد ما : بازار وکیل شیراز

کاشی‌کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی مسجد بسیار زیبا بوده و از هفت رنگ معرق در کاشی های صحن مسجد استفاده کرده اند. تاریخ ساخت این مسجد سال ۱۱۸۷ هجرى و همزمان با ساخت بناى بازار وکیل و میدان در زمان کریم‌خان زند بوده است. وسعت مسجد وکیل  ۸ هزارو ۶۶۰ متر مربع است. بخش شمالی مسجد وکیل دارای طاق بلندی است که به طاق مروارید معروف است. در اطراف این طاق با قلم درشت و خط ثلث بسیار زیبا یکی از سوره‌های قرآن به صورت نیم دایره ای نوشته شده‌ است. این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا، بوجود آورده‌ است.

مسجد وکیل

 

حیاط بزرگ این مسجد دارای یک حوض مستطیل شکل بزرگی می باشد. این مسجد در سال ۱۳۹۵ بخش هایی از آن در دست مرمت سازی بوده است. پیر لوتی، جهان گرد مشهور فرانسوی در کتاب معروف خود که سفر به سوی اصفهان نام دارد، به شهر شیراز سفر میکند و در بخشی از خاطرات سفر خود و بازدید از مسجد زیبای وکیل شیراز می نویسد: “امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان[مسجد وکیل] شوم بی شبهه اگر مدتی در این جا بمانم به همه محل‌هایی که دخول به آنها اکنون به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم.

 

پیشنهاد ما : مسجد نصیرالملک

مردم این شهر نسبت به من بسیار ملایم و مهربانند. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی‌آلایش است، ولی در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده‌است هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی لاجوردین و فیروزه فام هستیم.”

 

 

#آدرس مسجد وکیل : شیراز –  مجاور بازار وکیل در خیابان طالقانی شیراز

Place of mosque : shiraz – adjacent bazar vakil – in Taleghani street#

 

 

دیگر مکان های دیدنی شیراز : مسجد نصیرالملکارگ کریمخانیباغ ارم – باغ دلگشا – باغ عفیف‌آباد – دروازه قرآنآرامگاه سعدی شیرازی