مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات سایت

بهشت گمشده / تنگ بستانک

بهشت گمشده (تنگ بستانک)

بهشت گمشده یا تنگ بستانک

بهشت گمشده یا تنگ بستانک ییلاقی سرسبز و بسیار خوش آب و هوایی که در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت استان فارس قرار گرفته است. بهشت گمشده ، بهشت طبیعت‌گردها و گردشگران محسوب می‌شود. آبشار، کوچه باغ‌های روستایی، جنگل‌ دیدنی و دریاچه‌ سد در کنار هم، این منطقه را به یکی از مناطق خواستنی برای سفر تبدیل کرده است. تا پیش از دهه‌ ۶۰ ، تنها اهالی منطقه از زیبایی‌های این منطقه استفاده می‌کردند و کمتر کسی از وجود این بهشت گمشده باخبر بود، ولی با گذشت زمان ، پای گروه‌های طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی، به تنگ بستانک باز شد و این منطقه بر سر زبان‌ها افتاد.این محدوده‌ حفاظت‌شده ۱۵ هزار و ۳۲۴ هکتار مساحت دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر است.

بهشت گمشده / تنگ بستانک

از روستاهای بیضا و کامفیروز که بگذرید، کوچه باغ‌ها و کشتزارها را هم که پشت سر بگذارید، منظره‌های تماشایی شروع می‌شوند. دریاچه‌ سد درودزن، جنگل‌های بلوط، روستاهای دیدنی و شالیزارهای سرسبز، گردشگران زیادی را در روزهای تعطیل راهی این منطقه می‌کند. پس از پشت سر گذاشتن مناطق پیشرو به آبشار تنگ بستانک نزدیک می‌شوید، جایی که هم خوش آب و هواست و هم سرسبز و پر درخت. آبشارهای کوتاه در کنار درخت‎‌های سربه فلک کشیده و بلند خستگی راه را از تنتان بیرون می‌کند.

پوشش گیاهی بهشت گمشده یا تنگ بستانک متنوع است. تا دلتان بخواهد درخت‌های بلوط، چنار، گردو، پسته و بادام کوهی در بهشت گمشده هست. زرشک، شیرخشت، خار شتر، آویش شیرازی، شیرین بیان و گون هم در این محدوده پیدا می‌شوند. تنوع جانوری هم در این منطقه زیاد است؛ قوچ، بز وحشی، خرس قهوه‌ای، سمور، سنجاب ایرانی، خرگوش، روباه، میش، کبک و پرندگان شکاری، حیات وحش این منطقه را متنوع کرده  است. به گفته محلی های این منطقه، حجم آب زمانی بالا بوده و کل بستر را فرامی‌گرفته است. اما به مرور زمان از حجم‌اش کاسته شده است.

جاذبه‌های نزدیک تنگ بستانک

شاید مایل باشید پس از دیدن از بهشت گمشده یا تنگ بستانک از جاذبه های اطراف هم دیدن کنید و لذت سفر خود را به نهایت برسانید. یک ویژگی خوب این منطقه‌ ییلاقی نزدیکی‌اش به چند جاذبه‌ گردشگری مهم است .رود کر، بزرگترین رود استان فارس که در بهار خیلی تماشایی است و سد دوردزن هم در مسیرش قرار دارد، از جاذبه های نزدیک هستند. باید بدانید که فاصله‌ تنگ بستانک تا تخت جمشید دو ساعت، تا نقش رستم یک ساعت و ۵۰ دقیقه، تا آبشار مارگون دو ساعت و ۴۰ دقیقه، و تا تنگ براق 1 ساعت و 15 دقیقه است.

مسیر دسترسی به تنگ بستانک

هنگامی که از سمت جاده بوشهر به شیراز وارد می‌شوید خود را به جاده‌ی شیراز به یاسوج برسانید ، در طی مسیر ، بعد از روستای گویم و شهر آسپاس، به دوراهی می‌‌رسید. راه مستقیم به سمت یاسوج می‌رود، اما شما سمت چپ را در پیش بگیرید که جاده‌ی مرودشت است. مسیر باصفایی در انتظارتان است. در این راه از کنار سد درودزن می‌گذرید و به کامفیروز می‌رسید. در طول مسیر تابلوی هایی وجود دارند که شما را  به سمت کامفیروز و بهشت گمشده راهنمایی می‌کنند پس نگران نباشید. پیش از ورود به تنگ باستانک، یک پارکینگ وجود دارد که ماشینتان را می‌توانید آنجا بگذارید و پیاده به مسیر ادامه بدهید.