مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات سایت

تنگ براق شهرستان اقلید

تنگ براق شهرستان اقلید

تنگ براق دره‌ای زیبا در شهرستان اقلید ، استان فارس می‌باشد که در کنار روستایی به همین نام قرار دارد. تنگ بُراق متاسفانه کمتر شناخته شده است، اما همانند بهشت گمشده می‌ماند که ارتفاع دیواره‌های این دره زیبا و شگرف در برخی نقاط به ۳۰۰ متر می‌رسد.

روستای تنگ براق

این روستا که در ناحیه کوهستانی قرارگرفته است دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی  از جمله  مزارع سرسبز پیرامون روستا، جنگل‌ها و باغ‌های وسیع به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان است که فضای دل نشینی برای گردشگران پدید می‌آورد. روستای تنگ بُراق قدمتی طولانی دارند، این موضوع را می‌توان از سنگ نوشته‌ای مربوط به دوران ساسانی که به خط پهلوی که در وسط دره قرار دارد دریافت. که به معرفی شاپور اول و شرح مهارت وی در تیراندازی می‌پردازد.

بافت خود روستا نیز قدیمی بوده و یکی از جذابیت‌های آن به شمار می‌رود. منبع اصلی درآمد اهالی روستای تنگ براق را کشاورزی، دامداری و صنایع دستی تشکیل می‌دهد. برنج چمپای خضر دشتی، گندم، حبوبات، سیب، هلو از تولیدات کشاورزی، ماست، کره، دوغ و کشک محصول دامداری و قالی‌های دست بافت به همراه گلیم از تولیدات صنایع دستی روستای تنگ بُراق هستند.

در ادامه . . .

دره تنگ براق در شمال روستای تنگ براق واقع شده است. غارهای شکل گرفته در طی مسیر و ستون های آهکی ناشی از چکیدن آب در طول هزاران سال از دیگر جذابیت های این تنگه استثنایی است. رودخانه جاری در این تنگه در نهایت به رود خروشان کر می پیوندد اما در طی مسیر حرکت خود در دره آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری را پدید می آورد.

در پایین بلندترین آبشار تنگ براق حوضچه ای شکل گرفته که اقلب برای شنا مورد استفاده قرار می گیرد که پوشانده شدن دیواره کوه با انواع خزه ها و گیاهان آبزی نیز بر جذابیت های این تنگه افزوده است. رودخانه‌ی پالنگان سرچشمه اصلی رودخانه تنگ براق محسوب می‌شود. بر اثر عبور رودخانه که مقصد نهایی آن رود کر است، صخره‌های این ناحیه شکافته شده و زیبایی‌های طبیعی زیادی از جمله غار، چندین آبشار، هيولای فيل مانند و حوضچه‌های طبیعی به وجود آمده‌اند.

تنگ براق شهرستان اقلید

Tangeh Boragh Fars