مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات سایت

باغ دلگشا در شیراز

باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا به سبب نارنجستان زیبا و بزرگ و آب نماهای دیدنی اش شهرت یافته است.

نارنجستان دلگشا شیراز

اين باغ در جبهه شمال شرقي و در سمت جنوب تنگ آب خان و در بستري کوهستاني واقع شده است.قرار گرفتن این باغ در کنار قناتی موسوم به ماریز سعدی و واقع شدن در محدوده قلعه ای موسوم به کهندژ است. باغ دلگشا يکی از باغ هاي تاريخي شيراز است که در نزديکی آرامگاه سعدي واقع شده است. سابقه آباداني و رونق باغ دلگشا به دوران پيش از اسلام و به دوره حکومت ساسانيان نسبت داده شده است.باغ دلگشا در دوره صفويه نيز از باغ هاي مهم و تفريحی شيراز بود. به طوري که در تصاوير به جا مانده از جهانگردان اروپايی به اين باغ اشاره های فراوان شده است. اين باغ که 5/7 هکتار مساحت دارد، هم اکنون از گردشگاه های ديدنی شيراز است.

باغ دلگشا شیراز

در دوره تسلط تیمور گورکانی از غایت آبادانی برخوردار بوده است ،که تیمور پس از دیدن آن، در سمرقند باغی به همین نام بنا کرد.باغ دلگشا در دوره ی صفویه نیز بسیار مشهور و در دوره افشاریه نیز همچنان آباد بوده است.این باغ در فاصله ی دوره نادرشاه تا سلسله زندیه آسیب های فراوانی دید که در زمان کریمخان زند دوباره احیا شد.

*پیشنهاد ما به شما : آرامگاه سعدی شیرازی

در مقابل عمارت، حوض سنگي بزرگی وجود دارد. عمارت اين ساختمان به صورت يك تالار با چهار شاه نشين به سبك معماري كاخ های ساساني بيشاپور ساخته شده كه داراي سه طبقه و ايوانی با دو ستون است ،كه از معماری زنديه بوده و همچنين داراي آيينه كاری هايی به همراه نقاشی هايی از رنگ روغن با سقف هايی از چوب و گچ بري هايي تزيين شده با نقوش گل و بته است در اطراف سقف ايوان بر روي گچ، اشعاری از شوريده به خط نستعليق نوشته شده كه در نوع خود بي نظير مي نمايد اولين كلاه فرنگي در ايران نيز در اين باغ به ثبت رسيده است

باغ دلگشا شیراز

بیشتر درختان آن را مرکبات مخصوصاً نارنج و پرتقال تشکیل می‌دهند. عمارت این باغ نیز به شکل سه طبقه با دو ورودی در دو طرف و ایوانی در طبقه میانی که مشرف به استخر مقابل عمارت است، خبر از روزگار شکوه و عظمت باغ می‌دهد. طی چند سال گذشته این بنا چندین بار دستخوش حریق شده و به شکل مخروبه درآمده ‌است.