مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات سایت

اجاره سوئیت مبله , آپارتمان مبله در شیراز , سوئیت و ویلای مبله در شیراز , معرفی اماکن گردشگری شیراز , سوئیت ارزان در شیراز , منزل مبله شیراز , اجاره منزل مبله , آپارتمان و سوئیت مبله درنقاط مختلف شیراز , اماکن تجاری در شیراز, رستوران گردی در شیراز

آداب و رسوم استان فارس

مردم استان مردمی خونگرم و صمیمی هستند که در مهمان نوازی نیز سررشته ی خاص دارند .این مردم  همانند مردم سایر نقاط کشور ایران عزیزمان آداب و رسوم ویژه ی خود را دارند. مردمان استان فارس اصولا انسان های خوش مشرب و اهل دل و خوش گذران هستند بگونه ای که خوش گذرانی آنها زبانزد خاص و عام می باشد.

آداب و رسوم ازدواج

دلالگی , مادر و خواهر داماد و چند نفر از نزدیکانش به خانه ای که دختر داشته باشد ، میروند . خانواده دختر در صورتی که موافق باشند , علاوه بر چای , شربت هم برای آنها می آورند .

در صورتی که خانواده دختر تنها به چای اکتفا کنند , نشانه آن است که به این وصلت رضایت ندارند . پس موضوع منتفی شده و خانواده داماد به خانه ی دیگری می روند.

مراسم درخت نارنج: در شيراز رسم بر اين است كه اگر درخت نارنجي كه در خانه است نارنج كم دهد يا اصلا ندهد آن را عروس كنند و برايش مراسم عروسي بگيرند برای اين كار ابتدا زن صاحب خانه زنان همسايه را دعوت به عروسی  درخت نارنج میكند همه در يك زمان مشخص در خانه جمع میشوند و زن صاحب خانه اره اي را می آورد تا شاخه ی درخت را ببرد .

يكي از زنان  همسايه مي آيد و ضامن درخت مي شود سپس تور نازكي روي در خت می كشند و روي آن شكر پنير می پاشند كر میكشند و آسولك میخوانند و شادی میكنند و بر اين باورند كه آن درخت  در فصل بهار بعدی بار نارنج خواهد داد.

 

پوشاك مردمان فارس

پوشاك مردمان فارس به دليل گوناگون فرهنگی , بسيار متنوع است از اين رو به پوشاك سنتی عشاير كوهمره سرخی اشاره می شود:
پوشاك مردان: لباس مردانه سنتي عشاير فارس از اجزاي زير تشكيل شده است :

قبا(ارخالق) : پوشش اصلي بدن است كه در ازاي آن تا روی كفش (ملكی) مي رسد و مچ پا را می پوشاند . قبا لباسي گشاد است و تحرك در راه های كوهستانی را ممكن میسازد. پارچه ی آن ضخيم و به رنگ های الوان گاه با نقش ستاره و ماه همراه است . رنگ های سبز و قرمز جلف محسوب مي شود .

شال: روی قبا و دور كمر بسته مي شود. شال حدود 7 تا 25 متر پارچه دبيت مشكی يا قهوه ای رنگ است كه چند رديف به طرز مخصوصی دور كمر پيچيده مي شود .

چقه : روی قبا می پوشند و به عبا شباهت دارد . پارچه آن نازك و سوراخ دار و از جنس پشم است . آستين های آن كوتاه است.زيباترين و گران ترين چقه , چقه سفيد بود كه كلانتر به عنوان عيدی به جوانان برجسته ميداد.

لباس محلی عشایر فارس

 

موسیقی

در ايل قشقايي سه گروه موسيقي دان وجود دارد : عاشق ها , چنگيان و ساربانان .
عاشقان قشقايي : عاشقان قشقايي از مناطقي مانند قفقاز و شيروان به استان فارس مهاجرت کرده اند و از اين رو ترک زبانند . ساز اصلي آنها «چگور» است اما از سه دهه پيش «تار» جای آن را گرفت و اکنون کمانچه ساز اصلي آنها است .

عاشق ها به دليل شرايط سخت زندگی , بيشتر در شهرها زندگی میکنند و ارتباط چندانی با ايل ندارند .

بسياری ديگر نيز به دليل تنگدستی در روستاهای دوردست و آبادی های اطراف شيراز زندگي میکنند و بدين ترتيب بسياری از آهنگ های آنها فراموش شده است . عاشق ها معمولاً داستان های طولانی را توأم با ساز و آواز ارائه مي کنند .

از آهنگ های قديمی عاشق ها میتوان از «سحرآوازی» , «جنگ نامه» و از آهنگ های متداول امروزی از «کوراوغلی» , «محمود و صنم» , «هليله و خسرو» و «بيستون» نام برد.

پیشنهاد ما : جاذبه های طبیعی استان فارس

چنگيان : موسيقي قوم قشقايي در ميان «چنگيان» رايج است . آنها نوازندگان «کـُرنا» ، «ساز» و «نقاره» هستند . اين هنرمندان معمولاً در عروسی ها و ساير جشن ها می نوازند . چنگی ها نيز مانند عاشق ها از مردم محروم و زحمتکش ايل هستند .

چنگيان نمايانگر موسيقي متداول طايفه خويش هستند و نواهاي آنها , پيچيدگي و دشواری نواهاي عاشقی را ندارد و آينه تمام نمای موسيقی عاميانه به شمار ميرود.

ساربانان : ساربانان آهنگ های قومي ايل را با «نی» مینوازند. «ني» در ميان مردم ايل ، سازي قديمي و شناخته شده است . ترانه هاي عاشق ها و چنگيان به زبان ترکي قشقايي است ولي ساربانان با زباني غير از آن يعني «کوروشی» مي خوانند که شبيه زبان پهلوی است .

در ميان آهنگ هاي مخصوص ساربانان میتوان از «گدادارنما» که در وصف شترهای در حال حرکت است ، نام برد .

بخش قابل توجهي از موسيقي ايل قشقايی را «لالايی» تشکيل مي دهد که در ميان مادران ايل معمول است .

در ايل قشقايی آهنگ هايی وجود دارد که آنها را در هنگام کار اجرا مي کنند و معروف ترين آنها عبارت اند از : سحرآوازی ، جنگ نامه و موسيقی هايی که برای برنج کوبی، راندن گله و دوشيدن احشام نواخته و خوانده میشود.

 

غذاها و خواركي ها مخصوص استان فارس

از غذاها و خواركی ها مخصوص استان فارس میتوان آش كارده, آش سبزي صبحانه, كلم پلوی شيرازی, كوفته هلو,  آلو دو پيازه, كوفته سبزی, فالوده, دم پخت عدس عدس و كلم چنگال نام برد.

کلم پلو شیرازی

سالاد شیرازی

آش سبزی شیرازی

آش دوغ

آش ماست

ادبیات قومی

زبان و گویش : زبان بیشتر مردم فارس فارسی است و به گویش های مختلف از جمله شیرازی گویش لاری و لری و شمال فارس صحبت میکنند.